Solární plachta na bazén šetří vaše peníze

Zakrývání hladiny bazénů má svůj ryze praktický význam. V první řadě se tím snižuje spad prachu a dalších nečistot, které po dopadu na hladinu začnou klesat do spodních vrstev vodní výplně a tam ji kontaminují, což zvýší nároky na filtraci a využívání prostředků bazénové chemie. Zjednodušeně řečeno solární plachta šetří náklady na provoz bazénu, a odečteme-li její pořizovací cenu, pak jde o významný prvek, https://cs.bab.la/slovnik/cesky-anglicky/prvek který se vyplatí tam, kde je bazén v provozu v průběhu celého léta, anebo ještě déle.

hladina bazénu

Úspora financí díky hladinové krycí plachtě však nabývá na významu ještě kvůli jedné skutečnosti, a sice snížení odpařování vody. Každý den se z kruhového bazénku, který má průměr pouhé čtyři metry, vypaří zhruba 60 – 70 litrů vody. Možná se vám to zdá zanedbatelné, ale odpařenou vodu musíte do nádrže doplnit, a také ji samozřejmě zaplatit. Budeme-li uvažovat cenu vodného a stočného přibližně 110 Kč za kubík vody, snadno si spočítáte, kolik vás bude stát tento pouhý fyzikální jev.

voda v bazénu

Pro názornou představu – v případě, že využíváte bazén 5 měsíců v roce, zaplatíte za tu dobu zhruba 1100 Kč a za pět let to bude celkem necelých šest tisíc korun. Jak sami vidíte, krycí plachta skutečně významně šetří náklady na provoz bazénu.

Vypařování vody je samozřejmě jev, kterému se nevyhne žádný provozovatel bazénu, a čím větší je jeho plocha, tím rychleji se voda z nádrže vypařuje. Kdybychom si chtěli vytvořit další názorný model, kolik vody se vypaří z velkého městského koupaliště, stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat: Půjde-li o nádrž o rozměrech 50 x 20 metrů, což je například venkovní bazén v areálu pražské Slavie ve Vršovicích, plocha bazénu je 1000 m2 a z této plochy se za 24 hodin vypaří od jara do podzimu v průměru 4 tisíce litrů vody, tedy 4 kubíky. Bude-li venkovní bazén v provozu od května do září, za tu dobu se z bazénu vypaří celkem 600 tisíc litrů vody, tedy 600 kubíků, a v přepočtu na vodné a stočné to dělá zhruba 66 tisíc korun.