Správná hospoda

Mnoho restaurací se po covidových opatřeních už neobnovilo. Jejich majitelé si v době zákazu našli jiný druh podnikání nebo se nechali zaměstnat a když se opět vše otevíralo, nenašli v sobě sílu a chuť znovu podnikání v restauraci rozjíždět. Někteří se rozhodli, že zruší restauraci, ale budou dále pokračovat jako hospoda, čili zruší kuchyni a nechají si jen výčep.

Mít hospodu, kde se čepuje pivo, nezřídka více značek nebo více druhů jedné značky, to chce mít profesionálního výčepního.

výčep

Výčepní rozhoduje svou dovedností o kvalitě načepovaného piva. Záleží totiž na mnoha faktorech, aby se z načepovaného piva stal skutečně lahodný mok. Základním předpokladem je správně vyčištěná a nachlazená sklenice. Skutečný odborník na čepování má sklenice téměř v mrazáku. Pokud vám vrchní donese pivo ve sklenici a uvnitř sklenice se tvoří po stěnách bublinky, nebyla sklenice dobře vymytá a pivo samozřejmě můžete vypít, ale vězte, že se mohli o sklenice postarat lépe.

I samotné čepování má svá pravidla a načepovat pivo se správnou pěnou se má na jeden zátah. Je k tomu potřeba kvalitní pípa a chlazení, a pak zkušenost výčepního. Načepovat pivo lze na několik způsobů, můžete si objednat hladinku, šnyt, mléko nebo čochtana a pokud se výčepní na vás bude koukat, jako že neví o čem je řeč, nebude to zrovna velký odborník.

výčep

Zajít si do hospody na pivo, a pokud si chcete pivo skutečně vychutnat, vybírejte si takovou, která má hodnocení sládků piva. V takové hospodě budete mít jistotu, že načepované pivo bude mít takovou chuť, jakou si sládek v pivovaru představoval a na tom přece záleží. Podnikat v pohostinství, to je obor, který se zase rozjede, protože lidé se chtějí scházet a povídat si nad sklenicí piva, nebo si zajít s rodinou na sváteční oběd do restaurace. I svatební veselice se budou odehrávat v restauracích, stejně tak jako trachty.