První byt

Dokončili jste školu, úspěšně složili maturitní zkoušku nebo státnice a jak se říká, můžete vyletět z hnízda. Pravděpodobně si najdete své první zaměstnání a je jen otázkou času, kdy vám rodiče naznačí, že byste se měli odstěhovat. Jenže, kam? Najít si první bydlení bude záviset hlavně na vaší finanční situaci. Jako čerstvý maturant nebo vysokoškolák si budete hledat první zaměstnání. Určitě brzy do nějakého nastoupíte, ale nějakou dobu bude trvat, než si na novou situaci zvyknete, než zjistíte, jak to v té vaší práci chodí a nikde není zaručeno, že v této první práci hned zůstanete natrvalo.

pokoj

Málokdo má štěstí, že hned napoprvé trefí na firmu, kde bude jak firma spokojená s vámi, ale i vy s firmou. Pokud v této fázi prvního oťukávání se s pracovním prostředím sháníte ubytování, není vhodné se hned hnát do koupi bytu. Může se vám lehce stát, že po roce, dvou, zjistíte, že vaše práce není to pravé, co byste chtěl v životě dělat a můžete si najít novou firmu na druhém konci města nebo i v jiném městě. Pokud už byste měli koupený byt, který byste pravděpodobně teprve spláceli, zbytečně byste si vše zkomplikovali. Pokud nechcete nebo nemůžete bydlet dále u rodičů a chcete mít své vlastní bydlení, není podnájem úplně špatný nápad.

pokoj

Pokud i za nějakou bude mít jisto, že chcete zůstat ve své práci, je načase poohlídnout se po vašem bydlení a byt koupit. Pomoct k bytu vám může hypotéka, ale nečekejte hypotéku bez doložení příjmu Nebankovnihypoteky. Pro získání hypotéky se bude bance určitě více líbit, když už budete mít nějaký ten rok odpracovaný, a ne když budete čerstvě zaměstnaný s prvním platem na kontě. Pořídit si první bydlení je vážný krok a pokud zatím nemáte jasno kde bude pracovat a nevíte, jak dlouho budete bydlet sami a kdy začnete bydlet v páru, nemusíte spěchat a bydlení rovnou kupovat. Bydlet se dá i v podnájmu a čas ukáže, jak se vše vyvine.