Rizika obezity

Obezitu či nadváhu začne mnoho z nás řešit až v době, kdy si uvědomí, že se jim nelíbí jejich vlastní tělo a hubnou z estetického hlediska. Pravda je ale taková, že obezita sebou přináší spoustu zdravotních rizik, které se ze začátku nemusí vůbec projevit. Pokud se ale projeví, bývají při jejich léčbě velké komplikace, právě skrze vysokou váhu. Přitom by šlo těmto zdravotním potížím předcházet, pokud by si lidé udržovali zdravější váhu.

Obezita

Jaké komplikace nám tedy hrozí?

Obezitou trpí celý pohybový aparát, který musí nést navíc břímě i několika desítek kilogramů navíc. Představte si sami sebe, jak každý den nosíte na zádech dva pytle naplněné kameny. Nic příjemného že? A tuto zátěž sebou musí obézní lidé nosit neustále. Jejich nadváhou trpí především páteř a klouby. Obézním lidem není doporučeno dělat sporty jako běhání, či cokoliv při čem se skáče, právě kvůli zvýšenému riziku poškození kloubů.

Obézní lidé jsou také rizikovou skupinou pro nádorové onemocnění. Obezita jde většinou ruku v ruce s nezdravým životním stylem a nevyváženým jídelníčkem, který je taktéž rizikovým faktorem. Jedná se zejména o nádorové onemocnění tlustého střeva, žaludku nebo slinivky.

Nápis

Nejvíce známými komplikacemi jsou nejspíš kardiovaskulární choroby. Obézní lidé jsou náchylnější k vysokému krevnímu tlaku, arytmiím a je u nich vysoké riziko infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. Každá z těchto nemocí může bohužel končit smrtí.

Nevyvážený jídelníček a obezita bývají také příčinou cukrovky II typu. Ta pro vás znamená doživotní omezení v konzumaci sacharidů a v horším případě i nutnost aplikace inzulínu. Pokud pacienti nedodržují režimové opatření, mohou nastat komplikace jako poškození ledvin, očí nebo dolních končetin. Jak zjistíme, zda patříme již do skupiny trpící obezitou? Pomůže vám k tomu BMI kalkulačka.