Kdy začít dávat dítě na nočník a existuje vhodná doba, kdy by dítě mělo přestat nosit pleny?

Má vaše dítě stále plenky, ale vaše okolí na vás tlačí s tím, že byste ho už měli dávat na nočník? Nevíte, kdy je ideální doba pro to odhodit pleny? 

Kdy začít dávat dítě na nočník a existuje vhodná doba, kdy by dítě mělo přestat nosit pleny? 

Nátlak okolí je někdy tak silný, že i rodič znejistí. Také pochybujete o tom, zda jste dobrý rodič, když vaše dítě má ještě ve třech letech plenky? A existuje doba, tedy ideální doba, kdy by dítě už plenky nemělo nosit? Odpověď je jednoduchá, je to totiž hrozně individuální. Záleží na dítěti, ale i na tom, jak to doma máte nastaveno. Někdy rozhoduje i to, kdy dítě nastupuje do školky a podobně. Jsou matky, které si oblíbí takzvanou bezplenkovou metodu a dítě se snaží učit chodit na nočník již od narození nebo omezují dobu nošení plenek na minimum. Ale pokud k nim nepatříte, nevadí. Na všechno totiž máte dost času, vy i vaše dítě. 

dítě v plence

První den bez plenek 

Děti rostou a postupem času je třeba zahodit plenky, to každopádně. Ale jsou prostě děti, které to zvládají od roku, jsou děti, které to zvládnou od roku a půl a některým dětem to trvá déle. Asi obecně je nejlepší zbavit se plenek postupně do věku tří let dítěte, v tomto věku navíc obvykle děti nastupují do mateřské školky a tam se prostě plenky už opravdu nenosí. Ale pozor, můžete dítě naučit klidně být přes den bez plenek, ale na noc mu je ještě můžete dávat. I tohle je dost individuální. I když je lepší plenky nenasazovat od doby, kdy dítě začne samo chodit na nočník nebo si o něj samo alespoň řekne, v noci se malé děti ještě vzbudit nedokážou. A ne každý rodič je ochotný vstávat několikrát za noc jen proto, aby dítě na nočník mohl posadit sám pro případ, že by se mu mohlo chtít čůrat. Navíc dítě v polospánku si to ani neuvědomí. Vše tak časem raději nechte dozrát. 

malé dítě

Jak rozpoznat, že je dítě připravené? 

Je tedy nejlepší sledovat dítko a postupně se přizpůsobovat jemu a jeho potřebám. Pokud dítě dobře chápe, že musí čůrat a kakat a začne to i vyslovovat, je to dobré znamení. Dalším signálem, že je dítě připravené, může být to, že si hledá soukromí, když jde potřebu vykonávat. Vytratí se dítě, když chce kakat? To je dobře, v tom momentě vy jako rodič totiž víte, že dítě si uvědomuje, že musí kakat. Pak už jen stačí sundat plínu a posadit jej na nočník. 

Děti jsou chápavé a naučí se to obvykle rychle. Úplně nejlepší dobou je léto, kdy dítě má málo oblečení a může být nalehko. Také se nejdříve snažte vyladit čůrání, to je častější, takže nočník by měl být dítěti neustále k dispozici.