Co jsou to kryptoměny?

Je to novodobý druh měny, která je digitální, nemá tedy mince ani bankovky. Dá se však vyměnit za reálné peníze. Všechny jejich druhy mají společné základní věci. Jsou decentralizované tzn., že nepatří žádné vládě, společnosti ani jednotlivci a nestará se o ně žádná banka. Jejich počet je omezený. Každá z nich má daný počet digitálních mincí, který byl určen na začátku. Tyto mince jsou v oběhu a nepřibývá jich, to znamená, že volné mince jednou dojdou.
Mezi nejznámější tzv. digitální měny patří:
· Bitcoin
· Ethereum
· Litecoin
peníze kryptoměna

Jsou legální?

Hodně lidí si myslí, že jsou nelegální a že jejich vlastnictví je trestné. To je ovšem jenom mýtus. Jsou to obyčejné peníze, tím pádem jsou zcela legální a můžete s nimi obchodovat jako s normální měnou. Tento mýtus vznikl pravděpodobně kvůli faktu, že díky decentralizaci se s nimi dá obchodovat na černém trhu s drogami a se zbraněmi. Toto se už v některých zemích řeší. V České republice se zatím kryptoměnám nevěnuje velká pozornost. Jsou u nás brány ne jako měna ale jako věc. Podléhají však daním z prodeje.
kryptoměna na podnikání

Bitcoin

Je nejznámější svého druhu a slyšel o něm snad skoro každý. Jeho pohyb funguje tak, že zákazník zadá požadavek na odeslání a těžař, kterým může být kdokoliv, ho zpracuje. K těžení je však třeba hodně výkonný počítač. V poslední době zažívá velký boom. Jeho cena koncem minulého roku vzrostla z cca 30 tisíc korun na cca 400 tisíc korun. Nyní však cena začala opět klesat. Tento velký skok potvrzuje nestabilitu kryptoměn. Má omezený počet digitálních mincí, který je asi 21 milionů, nyní je každých 10 minut přidáno do oběhu asi 12 mincí. K úplnému vytěžení dojde v roce 2140, ale většina bude vytěžena v roce 2030. Můžete s ním obchodovat jako s každou tradiční měnou. Dokonce za něj můžete zaplatit na internetu a v některých obchodech s elektronikou.

Nezařazené