Bazénová filtrace

Bazénová filtrace je pro čištění bazénu nesmírně důležitá. Společně s bazénovou chemií udržují vodu stále krásně čistou bez hrubých i jemných nečistot a bez nežádoucích mikroorganismů a řas. Na výběr máme ze dvou typů bazénové filtrace – kartušová a písková. Kartušové filtrace se doporučují používat pouze v malých bazénech, protože jejich výkonnost je oproti filtracím pískovým nižší. Obsahují papírový filtr, který se musí pravidelně čistit a proplachovat tekoucích vodou. Nevýhodou je, že pokud už je hodně opotřebovaný, musí se vyměnit za nový. Na jednu sezónu tedy můžeme spotřebovat až 3 tyto filtry. Kvůli slabé výkonnosti se také nedoporučuje k tomuto typu filtrace připojovat jakoukoliv bazénovou výbavu.

zahradní bazén

Písková filtrace je daleko účinnější než zmíněná kartušová filtrace. Voda je z bazénu nasávána čerpadlem do filtrační jednotky, kde je čištěna speciální pískovou náplní. Nečistoty se zachytí v písku a voda se znovu vrací do bazénu. Dalo by se říci, že písková filtrace pracuje na přírodním principu. Velikou výhodou filtrace je, že na ní lze napojit různé bazénové příslušenství a k provozu některých je dokonce i nezbytná. Snadno lze připojit solární ohřev nebo bazénové vysavače. Písková filtrace je také výkonnějším a daleko oblíbenějším způsobem čištění bazénu.

bazénová voda

Ani písková filtrace není bezúdržbová. Filtrační jednotka obsahuje křemičitý písek, který je třeba pravidelně měnit a to nejlépe každou druhou koupací sezónu. Avšak je třeba provádět pravidelné propláchnutí pískové filtrace, která zbaví písek pochytaných nečistot. Filtrační písek se musí vybírat podle doporučení výrobce bazénové filtrace, protože tento písek je k dostání v několika velikostních kategoriích. Křemičitý filtrační písek se vyrábí podle velikosti zrna od 0,4 mm až po 2 mm.

Ať už si vyberete jakýkoliv způsob čištění vašeho bazénu, pravidelné čištění filtrace vám zajistí krásně čistou a průzračnou vodu.