Zdravotní klauni léčí smíchem

Klauni neodmyslitelně patří do šapitó, kde v cirkusu dělají radost dětem i dospělým. Jak je ale možné, že potkáváme klauny třeba i nemocnici? Odpověď je jednoduchá – tito klauni se snaží rozesmát smutné tváře nemocných, a dodat jim tak trochu optimismu, radosti a naděje na šťastný život.

Zdravotní klauni jsou profesionální odborníci s certifikátem a příslušným vzděláním, vyškolení k tomu, aby dovedli rozveselit i ty nejsmutnější pacienty v nemocnici či domově důchodců.

Jejich humor je k nezaplacení
Všichni zdravotní klauni jsou dobrovolníci, kteří se zapsali do neziskové organizace. Svůj humor a radost rozdávají zadarmo, a přesto jsou k nezaplacení. Denně se setkávají s tvářemi, kde se odráží ta největší a nejhlubší bolest, ale díky svým kouskům se i tyto tváře rozjasňují a je na nich vidět úsměv a radost. A tu byste nezaplatili ani všemi penězi světa.

Komu všemu přinášejí zdravotní klauni radost?
1. DĚTEM V NEMOCNICI
V nemocnici mají klauni svou úlohu – rozveselit především malé pacienty. Nejde ale jen o zábavu a smích. Klauni se totiž musí nejprve seznámit se zdravotním stavem svých malých pacientů, musí si vydezinfikovat všechny rekvizity i své ruce, a až potom mohou zaťukat na dveře pokojů, kde jsou nedobrovolně ubytovaní malí pacienti. Všichni děti se z návštěvy klaunů těší a rádi se zapojí do legračních situací a her. Cílem těchto návštěv je především zaujmout hrou a snažit se, aby děti alespoň na chvíli zapomněly na svou bolest a utrpení, a vykouzlit jim na tváři úsměv, který pomáhá léčit.

2. DŘÍVE NAROZENÝM
Zdravotní klauni navštěvují také staré lidi v domovech důchodců. Tito lidé již často ztrácejí chuť do života, kterou se jim klauni snaží zase dodat svým humorem. Proto přicházejí ve znamení smíchu a dobré nálady, vytvářejí vzpomínkové příběhy a trénují společně paměť. I zde jsou zdravotní klauni velmi vítáni, protože u seniorů zanechávají pozitivní reakce.