Pergoly a přístřešky se staví ze dřeva a z hliníkových slitin


Poctivé dřevo

Většina pergol se v minulosti vyráběla ze dřeva, je to materiál tradiční, jehož vzhled vyzdobí každý typ objektu. Je možné jej obarvit různými odstíny mořidel a laků a vytvořit stavbu velmi různorodou. Dřevo se snadno opracovává a je to materiál přírodní, netoxický, ekologický, vhodný i do blízkosti vodních zdrojů.

pergola z hliníku

Dnes se do popředí dostávají i výrobky tohoto typu z hliníku. Co si pod takovým pojmem představit a jaké přednosti lze od hliníkových konstrukcí očekávat?

Stavba přístřešků a pergol z hliníku

Ve skutečnosti se nejedná o konstrukce z čistého aluminia, ale jde o jeho slitinu. Kdybychom postavili pergoly a přístřešky Pergoly Trutnov z čistého hliníku, zřítily by se pod vlivem nízké pevnosti a vysoké tvárnosti a ohebnosti. Do hliníkové taveniny se přidávají tzv. legující prvky, které zajistí požadované mechanické vlastnosti, proto je možné konstruovat tímto způsobem i vysoce namáhané výrobky. Možná si vybavíte i technické názvy nejznámějších slitin „elektron“ nebo „dural“.

dřevěná pergola

Výhodou některých těchto slitin je i speciální povrchová úprava, tzv. elox, kdy se na povrchu vytvoří souvislá tenká vrstvička, kterou lze podle určité teploty při zpracování docílit různé barvy. Většina eloxovaných hliníkových konstrukcí se pak využívá i pro výrobu pergol. A jaké mají výhody? Konstrukce je obvykle lehčí než dřevěná, nosníky nemusí být tak robustní a dají se barevně sladit se všemi typy fasád a střešní krytiny. Poskytují obrovské variabilní možnosti z hlediska rozměrů přístřešků, velmi často se stříška osazuje hliníkovými lamelami, které se mohou naklápět podobně jako okenní žaluzie. Snad největší výhodou je prakticky nulová údržba, vystačíte pouze s čisticími prostředky a s vodou. Není nutné je natírat ani jinak upravovat, povrch nekoroduje a jeho životnost se odhaduje na desítky, možná i stovky let.