Mít sněhové řetězy v kufru auta se vyplatí


Také balíte některé sezonní druhy oblečení a obuvi do igelitových zipových sáčků a ukládáte je do úložného prostoru vestavěné skříně? Pokud ano, pak si zřejmě v parném létě ani nevzpomenete na nějaký vlněný svetr a zimní kabát, a v zimě zas na plážové žabky a tříčtvrteční sportovní lehké bavlněné kalhoty.

traktor v zimním terénu

V podobném duchu se může odehrávat i přístup vůči zimní rekreaci a cestování do horských oblastí. Jednou z prvních položek, která nás začne s odchodem léta a příchodem podzimu zajímat, je přezutí na zimní pneumatiky, do té doby jezdíme na letních a v podstatě neřešíme situace na silnicích, které by vyvolávaly smyk z důvodu námrazy a sněžení. V létě si o sněhu necháme na tuzemských silnicích spíše jen zdát, a stejně tak nás ani příliš nezajímá, zda máme v kufru auta připravené sněhové řetězy 215 60 r16.

K čemu jsou vám dobré sněhové řetězy

Docela prostý vynález, zdánlivě banální „ptákovina“ vás může doslova vytáhnout ze svízelné situace. Zkuste si představit, že cestujete na dovolenou do hor, a jen díky kluzké silnici s omezeným posypem nevyjedete až k hotelu, takže musíte zanechat svůj vůz pět kilometrů odtud, což je s hromadou zavazadel a lyží velice nepříjemné, až neúnosné.

sněhové řetězy

Existenci sněhových řetězů nemusí řešit lidé, co tráví svůj veškerý zimní čas ve velkých městech, například na Hané nebo v Polabí, ale horské oblasti nad pět set metrů nad mořem vám při sněhové kalamitě mohou přivodit mnoho nepříjemných překvapení.

Výhodou řetězů je zejména to, že je nasadíte velmi rychle, a nepotřebujete k tomu žádné nářadí. Je to operativní pomocník v jakémkoli terénu, a vězte, že s nimi pak vyjedete každý kopec a každou zatáčku.

Nebezpečí jízdy bez řetězů

Jestliže sjíždíte z kopce po zledovatělé a zasněžené silnici, nebezpečí smyku je tu tak velké, že stačí opravdu málo, a váš vůz se rázem mění v jedoucí saně. Může se dostat i mimo jízdní pruh či zcela opustit vozovku, a pokud je pod silnicí prudký sráz, převrátíte se na bok a vyteklé palivo se postará o výbuch a rozsáhlý požár, který může být posledním zážitkem ve vašem životě.