Domácí mazlíčci – morčata

Tohle malé roztomilé zvířátko patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Morčata mají různobarevnou srst, většinou se v ní odráží zbarvení obou rodičů. Na předních nohou má morče čtyři prsty, na zadních pouze tři. Tělo má svalnaté, zadeček je oblý a bezocasý.

I morče potřebuje soukromí

Při chovu je potřeba zvířátku zajistit vhodné podmínky. Morčata se chovají v kleci, v akváriu, teráriu, jejichž minimální rozměr pro jedno zvíře by měl být 80 x 40 cm. Někdy postačí i obyčejná větší kartonová krabice s podnosem na dně. Tác či podnos slouží k tomu, aby se krabice jednak nepromáčela a vám, aby v bytě nezůstávaly zapáchající stopy po moči. Při čištění příbytku se podnos jednoduše vyndá, obsah vysypete, tác umyjete vařící vodou a vrátíte zpět. Čistit příbytek byste měli každý den, případně obden, a to hlavně kvůli moči, které je při čerstvé zelené stravě dost. Exkrementy morče požírá, je koprofágní. Jako podestýlka se používají hrubší hobliny a hrubé seno.

Morče je zvíře velmi společenské. Máte-li pár, brzy se rozmnoží a zvířátka budou žít obdivuhodným rodinným životem. Když v době mladých oddělíte samečka od rodiny, udělá vše pro to, aby se k ní vrátil (vyskočí ze své bedny a skočí k mladým, a když nemůže jinak, tak nadává takovým způsobem, že ho k rodince sami rádi vrátíte). V případě, že chováte jen jedno morče, počítejte s tím, že k vám velice přilne. Při příchodu domů vás cítí už z dálky a netrpělivě vás volá, vyndáte-li je z klece, bude vám zalézat za tričko, mazlit se s vámi, pobíhat po gauči a pak se k vám zase vrátí.
Správná strava

Morčata potřebují ve svém příbytku i vlastní domeček, do kterého se mohou schovávat – stačí pevnější krabička s otvorem, originální domeček lze zakoupit v chovatelských potřebách, zručný kutil vyrobí domeček z čekoholiv.

Jestliže máte zahradu, udělejte morčeti na trávníku výběh. Chraňte ho však seshora, hlavně před útokem dravců.

Jako každý živý tvor, tak i morče potřebuje stále čistou vodu na pití; k jídlu mu dávejte seno, trávu, zeleninu – a to nejlépe kořenovou a saláty, kousek ovoce, nově se morčata krmí i granulemi.

Morče vydává několik druhů zvuků, a vy velmi brzy zjistíte, co který z nich znamená. Jde o několikero pískání, cvakání zubů, předení, vrkání a bublání. Rychle se naučíte, zda je váš chlupatý miláček spokojený, anebo jestli mu něco chybí.

Morčatům často přerůstají drápy, takže je nutné je stříhat. K broušení zubů přidávejte morčeti do příbytku čerstvé větvičky ovocných stromů.

Pozor na velký hluk, toho se morčata velmi bojí.